Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

29 lutego 2024 r.
10:00

Sushi – poznaj odmiany tradycyjnej japońskiej potrawy

0 A A

Ikona japońskiej kuchni, czyli sushi, kusi wykwintnością smaków i kolorów. Składa się zazwyczaj z ryżu przygotowanego z octem ryżowym, kawałków ryb, owoców morza, wodorostów nori i warzyw. Jeśli chcesz poznać bliżej odmiany docenianego na całym świecie i dającego przepustkę do kulinarnej rzeczywistości Dalekiego Wschodu sushi, przeczytaj artykuł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nigiri

Ta odmiana sushi jest formowana z zakwaszanego ryżu, na którym umieszcza się plaster ryby (np. łososia, tuńczyka, węgorza) bądź inne składniki, takie jak krewetki, omlet japoński czy warzywa. Nigiri stanowi klasyczny rodzaj sushi wywodzący się ze stylu Edomae.

Sashimi

Są to surowe plastry ryb bądź owoców morza serwowane bez ryżu. Często podaje się je nie jako część sushi, tylko osobną potrawę. Czasem spożywa się je razem z sushi.

Uramaki

Jest to odmiana sushi w formie odwrotnej rolki, ponieważ ryż jest umieszczony na zewnątrz, wodorost nori zaś znajduje się w środku i otacza nadzienie. Uramaki jest cenione m.in. przez osoby nielubiące smaku wodorostu nori. Ten rodzaj sushi mogą pokrywać plastry ryby, kawior, tatar lub warzywa.

Futomaki

Ta odmiana sushi to grube, duże rolki sushi z ryżem i składnikami zawiniętymi w spore arkusze wodorostu nori. Futomaki są większe niż klasyczne rolki oraz mieszczą najczęściej więcej niż jeden typ nadzienia. Ze względu na wykorzystanie w nich rozmaitych składników, np. ogórka, awokado i krewetek, są bardzo kolorową odmianą sushi. Futomaki podaje się najczęściej na wyjątkowe okazje, święta i uroczystości.

Hosomaki

Ta odmiana to cienkie rolki sushi składające się z ryżu i innych składników zawiniętych w niewielkie arkusze wodorostu nori. Hosomaki jest mniejsze od futomaki i zawiera najczęściej tylko jedno nadzienie, takie jak na przykład tuńczyk, łosoś, awokado lub ogórek. Hosomaki zyskało popularność jako przekąska oraz element zestawów sushi.

Ketomaki

Jest to odmiana sushi, w którym ryż zostaje zastąpiony kawałkami ogórka i zawinięty w wodorost nori z różnymi składnikami. Ketomaki jest wariantem sushi odpowiednim dla osób unikających glutenu lub węglowodanów, bo nie ma w nim ryżu. Ta odmiana japońskiego dania jest ponadto wypełniona rozmaitymi składnikami, takimi jak łosoś, tuńczyk, krewetki, awokado czy omlet japoński.

Jeśli chcesz spróbować wymienionych odmian japońskiej potrawy przygotowanych z troską o świeżość, nieprzeciętność smaku i wyglądu, sprawdź sushi w Lublinie, w Takushi Ramen & Sushi.

Jakie ryby stosuje się w sushi?

W sushi używa się różnorodnych gatunków ryb w zależności od preferencji smakowych osoby, kulinarnych tradycji i dostępności regionalnej. Jednym z najczęściej stosowanych gatunków jest tuńczyk. Tę rybę o intensywnym smaku i delikatnym mięsie często spożywa się w formie nigiri lub sashimi. Kolejny popularny w sushi gatunek to uznawany za jedną z najsmaczniejszych ryb łosoś charakteryzujący się wyrazistym, różowym bądź pomarańczowym kolorem. Często spożywa się go w postaci nigiri, maki bądź sashimi. Do innych gatunków ryb stosowanych w sushi, choć znacznie rzadziej niż łosoś i tuńczyk, należy cechująca się wyrazistym smakiem makrela. Częstym składnikiem japońskiej potrawy jest także morska ryba maślana o intensywnym, a zarazem delikatnym smaku oraz miękkim mięsie. Przygotowywaną natomiast poprzez grillowanie lub pieczenie rybą do sushi jest węgorz wyróżniający się intensywnym, bogatym smakiem i delikatnym, lekko tłustym mięsem.

Dodatki do sushi

Dla japońskiej potrawy ważne są również dobrze dobrane dodatki, które czynią jej smak jeszcze wyrazistszym. Należą do nich m.in.:

  • Wasabi, czyli ostry, zielony chrzan japoński tradycyjnie podawany obok sushi. Cechuje go mocny, pikantny, bardziej ziołowy od zwykłego chrzanu smak.

  • Imbir marynowany w postaci cienkich plasterków w słodkim occie ryżowym. Spożywa się go pomiędzy różnymi rodzajami sushi w celu oczyszczenia podniebienia i przygotowania go do kolejnych smaków.

  • Sojowy sos, czyli ciemny, aromatyczny, słony sos przeznaczony do maczania kawałków sushi przed spożyciem. Używa się go także do polewania sushi lub jako składnika marynaty.

Sushi jest nie tylko niezwykle smaczne i dostępne w rozmaitych rodzajach, lecz także zdrowe – choćby dzięki zawartości docenianych za liczne prozdrowotne właściwości ryb. Wymienione odmiany sushi nie wyczerpują listy wariantów uwielbianego obecnie na całym świecie japońskiego dania. Jego rodzajów jest na tyle dużo, że każda osoba znajdzie smak, który pokochają jej kubki smakowe. Koniecznie więc zapoznaj się z jak największą liczbą odmian sushi i znajdź swoją ulubioną.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium