Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

19 kwietnia 2024 r.
10:24

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

0 0 A A

Instalacja zbiornika na deszczówkę przy gospodarstwie domowym może przynieść różne korzyści – zarówno te ekologiczne, jak i ekonomiczne. Przed zdecydowaniem się na taki krok należy jednak zapoznać się z prawnymi aspektami, które dotyczą, m.in. bezpieczeństwa i opłat. Co więc warto wiedzieć?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy instalacja zbiornika na deszczówkę wymaga pozwolenia?

Gromadzenie deszczówki to coraz częstsza praktyka. Zbiornik na deszczówkę może okazać się opłacalną inwestycją, w głównej mierze ze względów ekonomicznych, ale też ekologicznych.

Warto mieć jednak na uwadze, że polskie przepisy prawne nie są obszernie, jeśli chodzi o gospodarowanie wody deszczowej. Znaczna część z nich znajduje się w poszczególnych ustawach prawa budowlanego, a największym sporem okazuje się zazwyczaj kwestia pozwolenia.

Co więcej, niektóre starostwa nieco inaczej podchodzą do interpretacji ustaw – jedne narzucają obywatelom ubieganie się o pozwolenie na budowę, a inne wymagają jedynie zgłoszenia. Jednak w praktyce najpowszechniejszy jest pogląd, że niepotrzebne jest uzyskanie decyzji na budowę zbiornika retencyjnego – zarówno tego przydomowego, jak i podziemnego o pojemności poniżej 10 m³.

Rozróżnienie obowiązuje też przy ich rodzajach. Podziemne zbiorniki zazwyczaj montuje się w trakcie budowy domu. Jeszcze do 2018 roku podlegały one takim samym przepisom (Prawo Wodne) jak przydomowe szamba. Jednak od wejścia nowych, deszczówka nie jest już uznawana za ścieki.

Zbiorników na deszczówkę nie uznaje się za zbiorniki wodne, teoretycznie więc nie wymagają one wydania zgody na budowę. W przypadku tych naziemnych uznaje się je za integralną część budynku. Nie potrzebują więc dodatkowego pozwolenia.

Gdzie można odprowadzać wodę deszczową?

W przepisach dotyczących wody deszczowej zawarte są też informacje dotyczące jej odprowadzania. Za ten proces uważa się przekierowywanie jej w inne miejsce.

Przede wszystkim da się ją odprowadzać do kanalizacji deszczowej lub tej ogólnospławnej oraz do rowu melioracyjnego. Taką wodę można podłączyć i wykorzystać do wypełnienia oczka wodnego, fontanny i innych akwenów ogrodowych. Dozwolone jest również przekierowywanie jej do zbiorników retencyjnych lub na tereny nieutwardzone, przy czym trzeba uważać na rodzaj gruntu. Odprowadzenie cieczy na ten o wysokiej nieprzepuszczalności może doprowadzić do lokalnych podtopień lub podmyć.

Deszczówki kategorycznie nie wolno przekierowywać bezpośrednio do kanalizacji bytowej (czyli takiej, do której trafiają ścieki z budynków), a także na teren sąsiedniej działki oraz na ulicę. Przepisy regulujące ten proces znajdują się, m.in. w prawie budowlanym, prawie wodnym, czy też w Ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, które dotyczy warunków technicznych i usytuowania budynków.

Opłaty za odprowadzanie deszczówki – co należy wiedzieć?

W niektórych przypadkach odprowadzanie takiej wody może się wiązać z określonymi opłatami. Mowa tu przede wszystkim o podatku deszczowym. Swego czasu wzbudził wiele kontrowersji, ale aktualnie nie każdy, kto odprowadza deszczówkę, musi go opłacać.

Zasada ta dotyczy gospodarstw o powierzchni większej niż 3500 m², których teren jest w 70% zabudowany lub pokryty nawierzchnią nieprzepuszczającą wody. Zalicza się do niej materiały takie jak beton, asfalt czy kostkę brukową. Dodatkowym warunkiem jest to, że nieruchomość musi znajdować się na terenie bez dostępu do kanalizacji otwartej lub też zamkniętej. Wynika to ze zmniejszenia naturalnej retencji.

W praktyce podatek ten dotyczy przede wszystkim dużych przedsiębiorstw, magazynów i innych powierzchni handlowych, a także biurowców lub budynków mieszkalnych.

Dlaczego warto zainstalować zbiornik na deszczówkę?

Instalacja zbiornika na deszczówkę może przynieść korzyści zarówno w prywatnych gospodarstwach domowych, jak i większych przedsiębiorstwach. Przede wszystkim pozwala oszczędzić na rachunkach za wodę. Co więcej, jest ekologiczną praktyką, która wykorzystuje naturalne źródło bez nadmiernego zużycia tego z wodociągów miejskich.

Woda opadowa charakteryzuje się też niskim poziomem pH, dzięki czemu nadaje się do podlewania roślin kwasolubnych. W przeciwieństwie do tej z wodociągów nie ma w składzie ani fluoru, ani chloru, które mogą negatywnie wpływać na wzrost roślin. Poza tym jest również miękka i nie zawiera wapna ani magnezu. Pozwala to na jej wykorzystanie do prania ubrań, ponieważ nie powoduje gromadzenia się osadu wapiennego w urządzeniu ani nie niszczy tkanin.

Podsumowując, odprowadzanie i gromadzenie wody deszczowej wiąże się z różnymi przepisami prawnymi. Wszystko dlatego, że deszczówka jest cennym zasobem, który można efektywnie spożytkować. Przy montowaniu zbiornika przydomowego lub podziemnego warto upewnić się, czy wymaga to pozwolenia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka Arka Chełm kończy sezon tuż za podium

Bogdanka Arka Chełm kończy sezon tuż za podium

W drugim meczu o brązowy medal Tauron 1. Ligi Siatkarzy Bogdanka Arka Chełm przegrała na wyjeździe z BKS Proline Visłą Bydgoszcz 0:3. Była to druga porażka chełmskiego beniaminka w rywalizacji. Tym samym na najniższym stopniu podium rozgrywki zakończyli bydgoszczanie, chełmianom zostało czwarte miejsce

Motoparada Klasyków w Zamościu przyciągnęła tłumy miłośników czterech kółek z całego regionu
Zdjęcia
galeria

Motoparada Klasyków w Zamościu przyciągnęła tłumy miłośników czterech kółek z całego regionu

Roztoczańskie Muzeum PRL zaprosiło do Zamościa miłośników starych samochodów i motocykli na "Speed Car 1-MajowąMotoparadę Klasyków". To motoryzacyjno-patriotyczne wydarzenie zgromadziło ponad dwieście unikatowych pojazdów, w tym zarówno kultowe modele z okresu PRL, jak i samochody z lat 90.

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zdobył Częstochowę!
Zdjęcia
galeria

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zdobył Częstochowę!

Kolejny mecz i kolejna wygrana lubelskich żużlowców. Po dwóch meczach na własnym stadionie Bartosz Zmarzlik wraz z kolegami cieszyli się z wyjazdowej wygranej nad Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa

Gnał jak szalony. Stracił prawo jazdy i 5 tysięcy złotych!

Gnał jak szalony. Stracił prawo jazdy i 5 tysięcy złotych!

Aż 5 tysięcy złotych mandatu, zatrzymane prawo jazdy i 15 punktów karnych – to konsekwencje przewinienia, jakiego w niedzielę dopuścił się w Celejowie 41-letni kierowca forda.

Trenerski dwugłos po meczu Wisły Płock z Motorem Lublin

Trenerski dwugłos po meczu Wisły Płock z Motorem Lublin

Piłkarze Motoru Lublin w meczu 31. kolejki Fortuna I ligi przegrali w Płocku z Wisłą 0:1. Zespół trenera Mateusza Stolarskiego spadł na ósme miejsce w ligowej tabeli. - Jeżeli chcemy dalej liczyć się w walce o najwyższe cele, musimy być bezwzględni w ostatnich trzech spotkaniach. Kolejny mecz już w piątek i mam nadzieję, że szybką odpowiedź dostaniemy i szybko zareagujemy - powiedział po niedzielnym spotkaniu szkoleniowiec lubelskiej drużyny.

Mecz o "sześć" punktów dla rywali. Motor Lublin minimalnie przegrywa w Płocku

Mecz o "sześć" punktów dla rywali. Motor Lublin minimalnie przegrywa w Płocku

W wyjazdowym spotkaniu Motor Lublin przegrał z Wisłą Płock 0:1. Gola na wagę trzech punktów strzelił dla gospodarzy Słowak Jakub Grić. Porażka sprawiła, że miejsce w szóstce oddaliło się od Motoru

MKS Funfloor Lublin słabszy od Zagłębia Lubin. Puchar Polski dla odwiecznych rywalek
Zdjęcia/Wideo
galeria

MKS Funfloor Lublin słabszy od Zagłębia Lubin. Puchar Polski dla odwiecznych rywalek

Niedzielny finał Orlen Pucharu Polski kobiet pomiędzy KGHM MKS Zagłebie Lubin oraz MKS FunFloor był kolejnym jednostronnym meczem

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

O godzinie 16.30 Orlen Oil Motor Lublin powalczy o kolejną wygraną w PGE Ekstralidze. Tym razem Bartosz Zmarzlik i spółka zmierzą się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa.

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Nowa rada miasta oraz burmistrz Krzysztof Staruch, którzy rozpoczną urzędowanie 7 maja będą pracować z budżetem uchwalonym jeszcze w poprzedniej kadencji. I chociaż może on być zmieniany w trakcie roku budżetowego, to część zadań jest już w trakcie realizacji i zostaną w najbliższych miesiącach dokończone.

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny
Zdjęcia
galeria

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Już za dwa dni, we wtorek (7 maja), tegoroczni maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu pisemnego - z języka polskiego. Matura była i jest jednym z najważniejszych etapów w edukacji. Jak wyglądała dawniej? Jakie panowały zwyczaje? Jak ubierali się maturzyści? Zobaczcie fotogalerię, która zabierze Was w nostalgiczną podróż do lat 30-tych, 50-tych i 80-tych ubiegłego wieku.

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Kończy się wyjątkowo długi weekend. Dzisiaj większość osób, które spędzały majówkę poza domem będzie wracać do miejsca zamieszkania. – To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców i pieszych – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i apeluje o ostrożność oraz zachowanie rozsądku.

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Z początkiem maja w Zamościu i Zwierzyńcu ponownie można spotkać policjantów pełniących służbę na rowerach. Cykliści w mundurach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, reagują również na łamanie przepisów prawa.

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium