Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

3 listopada 2017 r.
11:00

Jak powstaje nowotwór złośliwy?

Autor: Zdjęcie autora Promocja
0 14 A A

Listopad uznawany jest na całym świecie jako Miesiąc Świadomość Raka Płuca. W tym okresie wiele mówi się na temat choroby nowotworowej, jej profilaktyki oraz innowacyjnych metod leczenia raka. Z tej okazji portal onkologiczny zwrotnikraka.pl prowadzi kampanię edukacyjną mającą na celu szerzenie rzetelnej wiedzy o nowotworach. Przedstawiamy artykuł przygotowany przez Jarosława Goślińskiego, redaktora naczelnego portalu zwrotnikraka.pl na temat tego, jak powstaje nowotwór złośliwy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY – CO TO JEST

Ludzki organizm funkcjonuje jako uporządkowane społeczeństwo komórek, w którym istnieje precyzyjny podział pracy oraz zewnętrzna kontrola namnażania i przeżycia komórek. Liczba komórek danego rodzaju znajdująca się w danym miejscu organizmu jest stosunkowo stała, dlatego nasz organizm zachowuje latami zbliżoną wielkość i wygląd. Co ważne, zdrowe komórki współpracują, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu.

W chorobie nowotworowej komórki wyrywają się spod nadzoru organizmu. Zmutowana komórka zaczyna sama wytwarzać bodziec umożliwiający jej przeżycie i rozmnażanie, a nowotwór rozwija niezależnie od sygnałów płynących z organizmu.

- Nowotwór to nabyta choroba genetyczna powstała w wyniku mutacji zachodzących w komórkach ukształtowanego organizmu. Choroba zaczyna się od mutacji w jednej komórce, która staje się komórką macierzystą nowotworu. W jej obrębie mogą zachodzić kolejne mutacje prowadzące do rozwoju coraz bardziej złośliwych podklonów. W rezultacie powstają miliardy komórek potomnych, które mogą zabić chorego – tłumaczy Jarosław Gośliński, redaktor naczelny portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl.

 

JAK POWSTAJE NOWOTWÓR ?


Szacuje się, że zdrowe komórki macierzyste tkanek człowieka mogą wykonać około 50 tzw. podziałów samoodnawiania, co umożliwia im przeżycie około 120 lat. Jest to spowodowane skracaniem końców chromosomów, tzw. telomerów. Niestety, w komórkach nowotworowych może dojść do odblokowania genu dla telomerazy czyli enzymu odbudowywującego telomery. Komórka nowotworowa staje się praktycznie nieśmiertelna.

Komórki rakowe posiadają zdolność przełamania również bariery odżywienia. W normalnych warunkach, do dowolnego miejsca organizmu dostarczana jest wyłącznie taka ilość tlenu i składników odżywczych, która jest niezbędna. Mechanizm ten posiada jednak pewne rezerwy. Jeśli w danym miejscu powstanie klon nowotworowy, może on korzystać z tej rezerwy, rozwijając liczebność komórek do około miliona – czyli wielkości główki od szpilki.

Po przekroczeniu wspomnianej granicy, niewielka część komórek nowotworowych umiera z powodu głodu w mechanizmie martwicy. Śmierć w wyniku martwicy jest rozpoznawana przez makrofagi patrolujące tkanki organizmu jako rana. Makrofagi inicjują proces gojenia i wydzielają cytokiny pobudzające wytwarzanie nowych naczyń krwionośnych i poprawę zaopatrzenia w tlen oraz substancje odżywcze, co umożliwia dalszy rozrost nowotworu.

Guz nowotworowy (nowotwór pierwotny lub guz przerzutowy) staje się wykrywalny, kiedy osiągnie średnicę około 1 cm (jest to około miliarda komórek). Nowotwór złośliwy zabija człowieka, kiedy osiągnie około biliona komórek.

Podsumowując - rozwój nowotworu odbywa się przez kolejne stadia: inicjacji, promocji, progresji, tworzenia guza, przerzutów i wywoływania skutków miejscowych i ogólnoustrojowych. Na szczęście, współczesna onkologia posiada metody lecznicze skierowane przeciwko każdemu z tych etapów.

- Warto w tym miejscu podkreślić znaczenie czujności onkologicznej, która powinna obowiązywać całe społeczeństwo. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na zastosowanie skutecznej terapii onkologicznej. Nowotwór to nie wyrok – dodaje Jarosław Gośliński z portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl

Pozostałe informacje

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!